Uzun Ömürlü Dekorasyon

20.06.2018

Dekorasyon konusunda en çok yapılan hatalardan biri de anlık beğenilere kapılarak verilen ani kararlardır. Ev dekorasyonunun temel unsurlarından biri olan mobilyalar, çok sık yenilenmesi mümkün olmayan pahalı unsurlardır. Mobilya tercihleri yapılırken zevkinizi ve tarzınızı yansıtacak parçalar tercih edilmelidir. Tercih edeceğiniz mobilyalar işlevsel ve uyumlu parçalar olmalıdır.

Mobilya tercihinizi yaparken öncelikle bir tarz belirlemeli ardından tercihlerinizi yapmalısınız. Mağazada ve ya vitrinde görüp hoşunuza gitmiş olan mobilyalar bir araya geldiklerinde hoş ve uyumlu durmayabilir. Mobilya tercihi yaparken tüm parçaları bir arada düşünerek uyumlu ve ahenkli bir görünüm yakalamaya çalışmalısınız.

Mobilya tercihleri sırasında renk de oldukça önemli bir unsurdur. Tercih edeceğiniz mobilyalar ile perdeleriniz, halınız ve diğer mobilyalarınız renk olarak birbirleri ile uyumlu olmalıdır. Ancak renk uyumunu yapmaya çalışırken de aşırıya kaçmamalı, rengârenk bir görünümden kaçınmalısınız. Aynı şekilde tercihlerinizde tek renk üzerinden de yapmamalısınız. Bu durum da oldukça sıkıcı ve kasvetli bir sonuca neden olacaktır. Bu nedenle renk tercihlerinizde ölçülü davranmalı, dikkatli olmalısınız. Dekorasyonda renk seçimi ile ilgili yazımızı da okuyarak bu konuda fikir alabilirsiniz.

Uzun ömürlü bir dekorasyon için mobilya tercihi kadar önemli diğer bir durum kumaş tercihidir. Mobilyalar için kumaş tercihi yaparken temizlenebilir kumaşlar tercih edilmelidir. Leke tutmayan, temizlenebilir kumaşlar ile mobilyalarınızın ömrünü uzatabilirsiniz. Mobilyalar için kumaş tercihinde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Aynı zamanda perde, halı gibi parçaları seçerken de mobilya, duvar ve yer döşemelerinize dikkat ederek tercih yapmalısınız. Aynı zamanda bu tercihleri yaparken anlık modalara kapılmadan model tercihleri yapmalısınız. Anlık modalarla geçici heveslerle tercihler yaparak uzun ömürlü tercihler yapmış olmazsınız. Uzun ömürlü dekorasyon için dikkat etmeniz gereken pek çok konu ile ilgili ayrıntılı olarak yazmış olduğumuz yazıları inceleyebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.